yangın söndürme, davlumbaz söndürme, yangın söndürme cihazları, yangın tüpü dolumu, yangın söndürme araçları, yangın söndürücüler, kuzine-davlumbaz söndürme, söndürme sistemleri, yangın algılama sistemleri, izmir, yangın tüpü, fm200 söndürme, co2 söndürme
17.08.2018

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemlerinden en etkililerinden biri de köpüklü söndürme sistemleridir. Köpüklü yangın söndürme sistemlerinin oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Ancak özellikle yanıcı sıvı ve akaryakıt gibi ürünlerin kullanıldığı, depolandığı alanlarda kullanılır. Köpüklü söndürme sistemlerinin kullanılacağı alanlarda alan durumuna göre bir sistem kurularak sistem hazırlanır. Bu sistem manuel ya da otomatik çalışacak şekilde ayarlanabilir.

Özellikle yakıt gibi belirli bir alanla sınırlı kalmayan, yayılabilen ürünlerin bulunduğu alanlarda kullanılan köpüklü söndürme sistemleri yangının üzerini bir örtü gibi kapladığından yangın ile hava bağlantısını keser. Bu bağlantının kesilmesi sonucunda yangını söndürür. Köpüklü söndürme sistemlerinde kullanılan köpük pek çok etkene karşı dayanıklı bir malzeme olduğundan yangını söndürme konusunda oldukça etkilidir.

Özellikle petrol rafinerilerinde, petrol dolum ve boşaltım yapılan alanlarda, ilaç depolarında, uçak hangarlarında ve tersanelerde kullanılan köpüklü yangın söndürme sistemleri çıkan yangınları söndürme konusunda oldukça etkindir.

Köpüklü söndürme sistemleri kullanılacak alanların oldukça tehlikeli alanlar olmasından dolayı olası bir yangın oldukça ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple köpüklü söndürme sistemi kullanılacak olan alanın öncelikle bir yetkili tarafından görülerek bir değerlendirme yapılması gerekir. Yapılan değerlendirme sonucunda ortam için yeterli düzeyde bir sistem ortama uygulanmalıdır. Köpüklü yangın söndürme sistemleri alanında uzman ve yeterliliği olan kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Uygulanacak olan sistem kalite standartlarına uygun olarak yapılmalı ve uygulayacak olan firmanın yeterlilik belgesi ve sertifikalarına sahip olması gerekmektedir.

Köpüklü yangın söndürme sistemleri konusunda daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.