yangın söndürme, davlumbaz söndürme, yangın söndürme cihazları, yangın tüpü dolumu, yangın söndürme araçları, yangın söndürücüler, kuzine-davlumbaz söndürme, söndürme sistemleri, yangın algılama sistemleri, izmir, yangın tüpü, fm200 söndürme, co2 söndürme
17.08.2018

Yangın Söndürme Tüpleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Yangın söndürme tüplerinin bulunması kadar önemli diğer bir konu ise yangın tüplerini doğru bir şekilde kullanabilmektir. Doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde olası olumsuzlukların önüne geçilebilir. Yangın söndürme tüplerini olası bir yangında kullanmak için bilinçli olunması gerekmektedir. Olası bir yangın durumunda öncelikle ortamda yardım edilmesi gereken başka bir insan ya da hayvan olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ardından yardım çağırılmalıdır.

Yardım gelene kadar yangını kontrol altında tutabilmek mümkünse söndürebilmek için yangın tüpü kullanılmalıdır. Kendi güvenliğinizi tehlikeye atmadan söndürebileceğiniz yangınlara müdahale etmelisiniz. Müdahale edebileceğinizden büyük ve ilerlemiş olan yangınlarda kendi can sağlığınızı tehlikeye atmadan ortamı terk etmelisiniz. Ortamda bulunan yangın söndürme tüplerinin yangına müdahale edebilecek sayıda olması durumunda kullanmalısınız.

Yangın tüpünü kullanmaya başlamadan önce bir kere ters çevirip sallamanız tüpün içindeki malzemenin karışmasını sağlayacağından yangın söndürmede daha etkili olabilir. Yangın tüpünü çevirip salladıktan sonra yangın tüpünün üzerinde bulunan mührü sökerek pimini çekmelisiniz. Pimi çekmeniz durumunda yangın tüpünüz yangın söndürmeye hazır duruma gelecektir.

Yangının bulunduğu yerden 1,5-2 metre mesafede bulunmalısınız. Yangına yeterli uzaklıkta bulunduktan sonra yangın tüpünün üzerinde bulunan mandalı kullanarak yangının tam merkezine doğru yangın söndürme tüpünü sıkmalısınız. Yangın söndürme tüpü tam olarak boşalıp yangın sönene kadar bu işleme devam etmelisiniz.

Yangın söndürme tüplerini kullanarak yangına müdahalede bulunduktan sonra yangın tüpü mutlaka değiştirilmelidir. Yangın tüpleri tek kullanımlık cihazlardır ve olası tehlikeler için her zaman hazır bir şekilde bulundurulmalıdır.