yangın söndürme, davlumbaz söndürme, yangın söndürme cihazları, yangın tüpü dolumu, yangın söndürme araçları, yangın söndürücüler, kuzine-davlumbaz söndürme, söndürme sistemleri, yangın algılama sistemleri, izmir, yangın tüpü, fm200 söndürme, co2 söndürme
17.08.2018

Yangın Söndürme Cihazları

Yangın söndürme cihazları oluşabilecek herhangi bir yangında kullanılabilen araç ve sistemlerdir. Yangın söndürme cihazlarında kullanılacak sistem yangın söndürme sistemi uygulanacak olan mekânın özelliklerine göre belirlenir. Yangın söndürme sistemleri basite alınmaması gereken önemli ve mutlaka bulunması gereken sistemlerdir.

Bu sistemler herhangi bir yangın anında yangının daha fazla büyümesini önlemek ve mümkünse yangını durdurmak için kullanılır. Bulunması gereken sistemin türü uygulanacak alanın büyüklüğüne, kullanılacak alanın kullanım şekline göre değişiklik gösterir. Örneğin bir cafe işletmesi için gerekli olan yangın söndürme sistemi ile bir tekstil fabrikası için gereken yangın söndürme sistemi oldukça farklıdır. Bu sebeple mekanlara uygulanmak istenen yangın söndürme sistemleri için mutlaka bir uzmandan bilgi alınmalıdır.

Yangın söndürme sistemlerinden başlıcalarından biri olan yangın tüpleri farklı çeşitlerdedir. Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri elektrik ve metal yangınları haricindeki yangınlarda kullanılır. Ancak bu yangın tüpünün içeriği tozdan oluştuğu için kullanım sonrasında mekânda bulunan çeşitli eşyalara zarar verebilir ve etrafı ciddi şekilde kirletebilir.

Köpüklü yangın söndürme tüpleri ise yangının üzerini bir perde gibi örterek yangının soğutulup söndürülmesine yardımcı olur. Bu tip yangın tüpleri kumaş perde gibi döşemelik kumaşlarda, alev alan sıvılarda ve elektronik cihazlarda oluşabilecek yangınlarda kullanılır.

Karbondioksit gazlı yangın tüpleri ise parlayabilir sıvılar, elektrik yangınları ve gazlardan oluşabilecek yangınlarda kullanılır.

Yangın söndürme sistemleri uygulamak istediğiniz mekanlar ve sistemler konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.